2013. október 17., csütörtök

Likőrök

Vanília likőr
3 kanál friss mentalevél 1 rúd vanília 2 dl 96 %-os alkohol 25 dkg kristálycukor A vaníliarudat hosszában felhasítjuk, és a megmosott mentalevéllel egy nagy befőttes üvegbe tesszük. Ráöntjük az alkoholt, lezárjuk és 5 napig érleljük. Ezután a cukorból és 2,5 dl vízből szirupot főzünk, legalább 20 percig forraljuk, majd a fűszerezett alkoholhoz adjuk. Légmentesen lezárjuk és egy hét után átszűrjük, palackozzuk. Tipp: nagyon finom, nagyon édes likőr lesz, de érdemes belőle dupla adagot készíteni, mert ebből csak kevés lesz!

Baillys
15 dkg cukor 1 csomag vaníliás cukor 4 db tojás 1 capuccino classic 2 doboz tejszín 3 dl rum Ezt az egészet össze kell jól keverni, üvegbe tölteni, és egy egész napot hűtőben tartani fogyasztás előtt! Ne rémisszen el senkit a tojás benne, mivel az íze pont olyan lesz, mint az eredeti likőré! Fincsi.

Ánizs likőr
1 dkg ánizs 50 dkg cukor 5 dl alkohol Az ánizst egy-két napig az alkoholban állni hagyjuk, majd a cukrot fél liter vízben felfőzzük, az alkoholhoz adjuk, és két napi állás után leszűrjük! Még két hétig érlelni kell, de minél tovább áll, annál finomabb! Érdemes már most elkészíteni, hogy igazi zamata karácsonyra előbújjon! A férfinépet megfogtam vele!

Csokoládé likőr
25 dkg porcukor 4 tojássárgája 8 dl tej 5 rúd csoki szegfűszeg 2 dl alkohol 25 dkg porcukrot kikeverünk 4 tojássárgájával, majd belefőzzük 8 dl tejbe, és hozzáadunk 5 rúd reszelt csokoládét és két szem szegfűszeget. Kihűtjük, majd felöntjük 2dl alkohollal. Legalább két hétig érlelni kell!

Tojás likőr
5 tojássárgája 2 csomag vaníliás cukor 30 dkg porcukor 5 dl tej 2,5 dl alkohol A tejet felforraljuk és lehűtjük. A tojássárgákat krémesre keverjük a porcukorral és a vaníliás cukorral. A tejet és az alkoholt felváltva a cukros tojásba kanalazzuk és alaposan elkeverjük. Üvegbe töltjük és 10-15 napig hűvös helyen érleljük, néha felrázzuk. Két héten belül el kell használni!!!

Kávé likőr
2,5 dl erős feketekávé 10 dkg cukor 2,5 dl brandy 1 rúd vanília A kávét ülepedés után leszűrjük , és elkeverjük benne a cukrot. Megvárjuk, hogy kihűljön. Ekkor beletesszük a felhasított vaníliarudat és a brandyt. Zárható üvegben két hétig érleljük, néha összerázzuk. Két hét után átszűrjük, és palackba töltjük.

Kávélikőr brazil módra
750 ml száraz vörösbor vagy konyak, 100 ml fehér rum, 350 g cukor, 2 narancs reszelt héja, 2 szál vaníliarúd kikapart magja, 6 g (kb.50 szem) brazil szemes kávé
A likőr készítéséhez egy nagyobb üveget keresünk, a hozzávalókat beletöltjük, jól lezárjuk, majd alaposan összerázzuk. Az italt szobahőmérsékleten 3 napig állni hagyjuk, alkalmanként felrázzuk.Majd átszűrjük, és mehet a végleges üvegbe!

Mogyoró likőr
5 tojás sárgája 35 dkg cukor 5 dl tej 5-6 dkg lisztté őrölt pörkölt mogyoró 15 dkg mogyorókrém 3 dl alkohol A tojássárgákat habosra kererjük a cukorral, majd a tejben felfőzzük. A tűzről levéve belekeverjük a mogyorót és a mogyorókrémet. Ha kihűlt, felöntjük az alkohollal. Hűvös helyen 2-3 hétig érleljük, gyakran felrázzuk!

After Eight likőr
0,5 l kiváló minőségű vodka 4 dkg holland csokoládépor 1 db vaníliarúd 1 maréknyi friss mentalevél 3 dl tej 3 dl víz 40 dkg cukor (tölcsér, filterpapír, csavaros tetejű 3 l-es befőttes üveg) Az érlelés ideje 3 hét, ezalatt naponta legalább 1-2-szer alaposan fel kell rázni!!! Vigyázz, mert az érlelés 3 hét, de még utána 2 hétig újra érlelni-pihentetni kell! Tegyük a befőttes üvegbe a csokiport és az összezúzott mentalevelet, öntsük rá a fél liter vodkát. Egy hét elteltével szűrjük le, öntsünk hozzá 3 dl vízből és 30 dkg cukorból főzött szirupot (lehűlés után), valamint 3 dl tejet. Két hétig érleljük, naponta többször rázogatva. Két hét után újra leszűrjük és újabb két hétig érleljük. Ezután utoljára is leszűrjük! A csokipor elhagyásával egyszerű mentalikőrt kapunk.

Méz likőr
0,5 kg méz 0,5 l 96 %-os tiszta szesz A mézet feloldom az alkoholba és elkeverem fél liter felforralt és lehűtött vízzel. Fontos a sorrend!!! A likőrt vastag szűrőpapíron átszűröm, majd legalább 3 hónapig érlelem!!!

Kókusz likőr
4 dl finomszesz 50-60 dkg cukor 1,5 l tej 10 dkg kókuszreszelék 2 cs vaníliás cukor A tejet felforralom és a kókuszreszelékkel együtt egy órán át lassú tűzön főzöm. A tűzről levéve belekeverem a cukrokat. Mikor kihűlt, átszűröm és összekeverem az alkohollal. Bor likőr 0,5 l testes vörösbor 40 dkg cukor 2,5 dl rum 1 rúd vanília Hosszában kettéhasítom a vaníliát és a többi hozzávalóval együtt jól záródó üvegbe teszem. Egy hónapig nem bántom, időnként felrázom. Leszűröm és még 2-3 hétig hagyom érni.

Bodza likőr
1 l bodzabogyó 2 l víz 1 kg cukor 1 rúd vanília 6 szegfűszeg kevés szerecsendió 1 citrom 0,5 l tiszta szesz A bodzát a vízzel és a cukorral fél órán át főzőm. A levét leszűröm, hozzáadom a fűszereket és a citromlevet, majd újabb órán át főzöm. Ezután újra leszűrom és elkeverem a finomszesszel. Üvegekbe töltöm.

Bodzalikőr
1 l likőrhöz: 15-25 virág ,0,9-1 l vodka,15 dkg cukor.
A vodkában áztatjuk a virágokat sötét és hűvös helyen kb. 10 napig.
Utána leszűrjük, és mehet bele a cukor.


Meggy likőr
1,5 kg meggy 1 kg cukorból és 1 l vízből készült szirup 1 rúd vanília 3 g fahéj 5 szegfűszeg 4 szem keserűmandula 0,5 l finomszesz A meggyet kimagozom és egy bő szájú üvegbe teszem. Felöntöm a lehűlt cukorsziruppal, beleteszem a vaníliát, a fűszereket, ill. a mandulát és az alkoholt. Jól elkeverem és 3 hétre lefedve kirakom a napra. Ezután leszűröm, üvegekbe rakom és jól ledugaszolom.


Csipkebogyó likőr I.
Hozzávalók: 1 liter összevagdalt nyers csipkebogyó, 3 liter 40 fokos pálinka (pl. tiszta vodka), 1 kg cukor.
Elkészítése: Az összevagdalt nyers csipkebogyót egy nagy befőttes üvegbe tesszük, hozzáadjuk a cukrot és a pálinkát, lekötjük, majd 3-4 héten át szobahőmérsékleten érleljük. Ezután szűrőpapíron átszűrjük, üvegekbe tesszük és ledugaszoljuk.


Csipkebogyólikőr II. 
 500 g bogyót megfelezünk, alaposan megtisztítunk, 1 db vaníliarúddal befőttesüvegbe tesszük. 3/4 l 50%-os alkohollal felöntjük, 2-3 hétre napra állítjuk. Ezután gyümölcscentrifugán keresztülengedjük, 150 g cukorból és 3 dl vízből készült sziruppal összekeverjük. A likőrt üvegbe töltjük és legalább fél évig érleljük.


Kökény likőr
A kökényt megmossuk, megszárítjuk és egy hétre fagyasztóba tesszük. Egy nagy üveget megtöltünk cukorral rétegezve a fagyasztott kökénnyel, félbe hasított vanília rudat dugunk bele, majd felöntjük jó minőségű ízesítés nélküli vodkával. Időnként rázzuk össze. 1-2 hónapig érleljük, majd szűrjük le és sötét helyen tároljuk. 




2013. október 16., szerda

Házi fűszerek gyűjteménye

Ételízesítő:
1 kg sárgarépa
1 kg fehérrépa
1 kg paprika
1 kg paradicsom
1 kg vöröshagyma
2-3 nagy fej fokhagyma
4 nagyobb zeller
50 dkg karalábé
50 dkg karfiol
50 dkg kelkáposzta
1-1 csokor petrezselyemzöldje, zellerzöldje, lestyán
1 kg só

A hozzávalókat meghámozzuk, robotgéppel adagonként felaprítjuk, vagy ledaráljuk. Egy nagy tálban a sóval jól elkeverjük, és 24 órát állni hagyjuk, időnként megkeverjük. Üvegekbe töltjük.

Hagymás:
1 kg sárgarépa
1 kg petrezselyemgyökér
1 nagyobb zellergumó
4 nagyobb vöröshagyma
1 szál póréhagyma
1 fej fokhagyma
2 csokor petrezselyemzöld

A zöldségeket mossuk, tisztítjuk. A petrezselyemgyökeret, sárgarépát, zellert és fokhagymát apró lyukú reszelőn lereszeljük. A vöröshagymát, póréhagymát és a petrezselymet apróra vágjuk. Összekeverjük az egészet és vékonyan elterítve (tepsiben vagy zsírpapíron) hagyjuk, hogy kiszáradjon (2-3 nap). Közben időnként meg kell forgatni, kezünk között eldörzsöljük a száradt zöldségeket végül, hogy finomabb legyen, majd jól zárható üvegekbe tesszük.

Zöldséges:
1 kg sárgarépa
1 kg fehérrépa
1 kg zöldpaprika
20 dkg karalábé
2 fej fokhagyma
1 csokor petrezselyem
1 csokor zellerzöld
1 csokor lestyán
50 dkg só.

A zöldségeket tisztítjuk, húsdarálón ledaráljuk, összekeverjük sóval, majd kis üvegekbe rakjuk.

Fűszeres szósz:
2 fej hagyma
2 sárgarépa
1 csokor zellerzöld
1 paradicsom
3 cukkini
1 fokhagyma
1 kanál petrezselyem
1 kanál rozmaring
1 kanál kakukkfű
pár levél zsálya, pár levél bazsalikom
4 ek. só
2 ek. olivaolaj

Vágjuk össze a zöldségeket és adjuk hozzá a sót és az olajat. Főzzük kb. 20 percig, majd keverjük bele az összes hozzávalót. Botmixerrel vagy turmixgéppel pépesítjük.
Levesekbe, szószokba, sült húsok mellé, szinte mindenbe tehetünk egy kis kanállal. Hűtőben 1 hónapig eláll, de jégkockatartóban lefagyasztható.

Leveskocka házilag:
1 kg sárgarépa
1 kg fehérrépa levéllel együtt
2 nagy zeller levéllel együtt
5-6 közepes vöröshagyma
4-5 zöldpaprika
fél fej fokhagyma
kb.3-4 dl olaj, ízlés szerint só, bors.

Apróra ledarálunk mindent. Lábasban olajon elkezdjük párolni, főzni só, bors hozzáadásával. Párolás után hagyjuk kihűlni, jégkocka tartóba kiadagolva fagyaszthatjuk.

Paprika sóval:
1 kg paradicsompaprika
25 dkg durva só

A paprikákat megtisztítjuk, ledaráljuk, rátesszük a sót, és addig kavarjuk, míg a só felolvad. Üvegekbe töltjük, lezárjuk.

Fűszersók díszítésre, színezésre, ízesítésre:

Zöld só:
Tengeri só, szárított zellerlevél, szárított petrezselyem.
A szárított petrezselyemzöldjét vagy a szárított zellerlevelet kávédarálón összeaprítjuk. A finom szemcséjű tengeri sót és a tetszés szerinti ízesítőt fele-fele arányban jól összekeverjük, kis üvegekbe töltjük.

Citrom- és narancssó:
A citrom- vagy narancshéjat lereszeljük és sütőpapírra fektetjük. Megszórjuk sóval (1 kanál sóhoz 1 kanál reszelt héj) és 3-4 napot szárítjuk. Néha megforgatjuk. Száradás után erős darálón ledaráljuk.

Narancsos-gyömbéres fűszersó:
30 dkg nagy szemű tengeri só, 1 narancs vékonyan lehámozott héja, 2 diónyi friss gyömbér
A narancsot langyos vízben megmossuk, vékonyan meghámozzuk, majd éles késsel finomra felaprítjuk. A gyömbért meghámozzuk, és szintén apróra vágjuk. Mindent összekeverünk egy gyorsvágó gépbe és összezúzzuk. A nedvesség miatt terítsük szét egy nagy tányéron és tegyük langyos helyre száradni. A jól kiszáradt fűszersót üvegekben tároljuk.  Felhasználható pulyka-, kacsa-, liba- és csirkesültekhez, grillezésre váró lazac fűszerezésére, egyéb halakhoz is.

Citromos-kakukkfüves fűszersó:
5-6 ág friss kakukkfű, 1 citrom héja, 30 dkg durva szemcsés tengeri só.
A citromot alaposan mossuk, hámozzuk, és felaprítjuk a héját. A kakukkfű leveleit letépkedjük és éles késsel apróra vágjuk. Konyhai gyorsvágó gépbe tesszük a sót és az apróra vágott kakukkfüvet meg a citromhéjat. Jól összekeverjük, megszárítjuk, és üvegekbe töltjük.
Felhasználható tengeri halak fűszerezésére, rostonsült csirkemell ízesítésére, grillezett sajtok és zöldségek fűszerezéséhez.


Fűszerkeverékek:

Pörköltekhez:
2-2 kiskanál egész bors, egész kömény, koriander, mustármag, majoranna, 2-3 szem szegfűbors.
Az összes hozzávalót kávédarálón megdaráljuk és kis üvegekben tároljuk. Használhatjuk pörköltekhez, paprikás krumplihoz, gulyásleveshez.

Csirkéhez:
1-1 teáskanál szárított zsályalevél, koriandermag, szárított kakukkfű, fekete bors, majoranna, friss fokhagyma.
A szárított leveleket kávédarálón megdaráljuk és tároljuk. A fokhagymát viszont mindig frissen keverjük a darált fűszerekhez. Egy-egy teáskanálnyi mennyiség kell ezekből az alapfűszerekből. A húsokat egyenként dörzsöljük be a fűszerkeverékkel. A sózásról se feledkezzünk meg.

Grill:
1 teáskanál durva tengeri só, 1 mokkáskanál koriandermag, 1/2 mokkáskanál köménymag, 1/2 mokkáskanál római kömény, 1/2 mokkáskanál mustármag, 1 mokkáskanál durvára tört csilipehely, 1 mokkáskanál őrölt pirospaprika, mozsár a töréshez.
A pirospaprikán kívül mindent egyszerre beleteszünk a mozsárba, és finomra törjük. Hozzáadjuk az őrölt pirospaprikát és összekeverjük. Száraz helyen tároljuk. Mindenféle grillezésre, sütésre szánt húshoz lehet.

Vöröshagymakrém:
kb. 5-6 kg vöröshagyma, 5-6 evőkanál só.
A hagymákat megpucoljuk és félbevágjuk. Aprítógépben egész krémesre felaprítjuk. Egy nagy tálban a sóval alaposan elkeverjük (sót ízlés szerint tehetünk bele, ki mennyire sósan szereti). Mikróban sterilizált üvegekbe töltjük, fóliával lefedjük, lezárjuk a tetővel.
Minden olyan ételbe való, amiben a hagyma dominál, de figyeljünk rá, hogy ez már eleve sós!

Csipkerózsa


Osváth Erzsébet: Csemegéző csízek

Csipkebokor, rózsáidat
gyöngyökre cserélted?
Piros gyöngyöd csalogat
csivogó vendéget.
Csemegézni családostul
szállnak hozzá csízek.
Csipkebogyód csipegetve
dicsérik jó ízed.



Népies nevei. Bicskafa, csipkebogyó, csipkebokor, ebcsipke, gyepűrózsa, kutyarózsa; bogyóra emlékeztető termését csipkebogyónak, csipkének, hecsedlinek, bicskének, csitkenyének stb. nevezik.
Leírása. Évelő, 2-3 m magas cserje. Ágai ívesen hajlók, tüskések. Levelei 5 levélkéből tevődnek össze. Virágai fehérek vagy halványpirosak. Termése tojás, körte vagy gömb, esetleg orsó alakú, 1,5-3 cm hosszú, húsos falú, kevés nedvű, éréskor kezdetben világos, majd meggypiros színű, savanykás, aromás ízű. Belsejében búzaszem nagyságú magok vannak, amit szúrós hegyű szőrök vesznek körül.
Összetéveszthetősége. A termesztett rózsafajtákon kívül a vadrózsák egész sorával téveszthető össze. A felhasználás tekintetében azonban teljesen közömbös, melyik fajjal van dolgunk. Figyeljünk a Rosa rugosa termésére is, amelyet a skandináv országokban kiváló lekvár-alapanyagként tartanak számon, és amelyet nálunk is telepítettek kertekben, kerítések, utak mentén, parkokban.
Előfordulása. Cserjésekben, erdők szélén, mesgyék, utak szélén gyakori, ritkábban karszterdőkben és karsztbokorerdőkben, száraz tölgyesekben, elhagyott szőlőkben és gyümölcsösökben, gondozatlan helyeken stb. Általában meleg, laza, friss agyag-, lösz-, homok- vagy törmeléktalajon él, inkább mészkedvelő.
Felhasználása. Rendkívül magas C-vitamin-tartalma miatt széleskörűen használják a konyhaművészetben és a népi gyógyászatban, teának, lekvárnak, szörpnek, levesnek, mártásnak, ecetnek, likőrnek, bornak stb. Fontos, hogy felhasználás előtt magozzuk ki a bogyókat és távolítsuk el a szőröket, mivel a szőrök kellemetlen viszketést idéznek elő. Ebből készül a kiváló viszketőpor. Ezért nem árt, ha elővigyázatosan, gumikesztyűben végezzük ezt a műveletet.
Gyűjtési ideje. Gyűjtése rendszerint augusztus vége felé kezdődhet, mert ekkor már sok bokron egyöntetűen világospiros bogyó található. A bogyók ilyenkor még félérettek, de ekkor tartalmazzák a legtöbb C-vitamint, ilyenkor a legkönnyebb a kimagozás. Később, amikor a termések teljesen beértek, ez a művelet nem, vagy csak nagyon nehezen végezhető el, és a bogyó csak szárítmányként hasznosítható.

Receptek
Csipkebogyólekvár. A piros csipkebogyókat megmossuk, kettéhasítjuk, kimagozzuk, szitán folyó vízben átmossuk, hogy a magokat takaró apró tüskés rész ne kerüljön bele. Zománcos edénybe tesszük (a vas- és a rézedényekben magas hőmérsékleten a C-vitamin-tartalom hamar lebomlik), annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Lassú tűzön 3 óráig főzzük. Áttörjük és literenként 1/2 kg cukrot téve hozzá ismét addig főzzük, míg kellő sűrűségű nem lesz. Az üvegeket lezárjuk, száraz gőzbe tesszük.
Csipkebogyószósz. 5 dkg vajban 1 evőkanálnyi zsemlemorzsát megpirítunk. 3 dl vörösborral felöntjük, és felforraljuk. 2-3 evőkanálnyi csipkebogyólekvárt teszünk hozzá, hogy besűrűsödjön. Fél citrom levével ízesítjük. Vadhúsok mellé javasoljuk.
Csipkebogyóvelő. A bogyókat megfelezzük, kimagozzuk, bő vízben megmossuk. Fazékba töltjük, felöntjük némi hideg vízzel vagy száraz fehérborral. 3-4 napig, míg meg nem puhul, száraz, hűvös helyen tartjuk, gyakran kevergetjük. Ezután áttörjük (a fémszűrőt lehetőleg kerüljük). Minden kiló velőhöz 1 kg cukorból szirupot készítünk, ezt a forrásban lévő szirupot összekeverjük a csipkebogyóval. Azonnal kis lekvárosüvegekbe tesszük, és ujjnyi rummal vagy borpárlattal csordultig töltjük, pergamennel vagy celofánnal lezárjuk, hidegen tároljuk. Vitaminforrásként, erősítőszer gyanánt fogyasztjuk.
Csipkebogyóbor. 3 kg csipkebogyót szétvágunk, megtisztítjuk, 2 l hideg vízzel felöntjük, 2-3 napig állni hagyjuk. Ezután 6 l vízben 3 kg cukrot oldunk fel, felforraljuk. Lehűtjük, kézmelegen a csipkebogyóra öntjük, és a meleg konyhában tartjuk 1 hónapig. Utána lefejtjük, vásznon átszűrjük, palackokba töltjük. A palackokat ledugaszolva, lefektetve, hűvös helyre téve érleljük.
Csipkebogyólikőr. 500 g bogyót megfelezünk, alaposan megtisztítunk, 1 db vaníliarúddal befőttesüvegbe tesszük. 3/4 l 50%-os alkohollal felöntjük, 2-3 hétre napra állítjuk. Ezután gyümölcscentrifugán keresztülengedjük, 150 g cukorból és 3 dl vízből készült sziruppal összekeverjük. A likőrt üvegbe töltjük és legalább fél évig érleljük.
Rózsaszörp. 1 kg rózsaszirmot gyűjtünk, folyó vízzel megmossuk. Leforrázzuk, levét kinyomjuk. A szirmokat apróra vágjuk, majd lemérjük. Háromnegyedannyi cukrot lemérünk, szirupot főzünk belőle, beletesszük az összevágott rózsaszirmot és negyedóráig főzzük. Meggylével, vagy alkörmössel színezzük, átszűrjük, üvegekbe töltve, fogyasztásig hűvös helyen tároljuk. Üdítőként, erősítőszerként, hígítva kerül asztalunkra.
Rózsasziromlekvár. Hagyományos ínyencség volt évszázadokon át. Számos receptváltozatával találkozhatunk a szakácskönyvekben. Az alaprecepthez 90 dkg erős illatú rózsaszirom, 450 g cukor, 1/2 citrom leve, és a végső ízesítéshez maréknyi friss rózsaszirom szükséges.Forraljunk fel 1/2 liter vizet, vegyük le a tűzről, és tegyük bele a rózsaszirom felét, 45 dkg-ot. Kb. 2 órán át hagyjuk ázni, aztán szűrjük le. A szűrletet öntsük rozsdamentes lábosba, adjunk hozzá 450 g cukrot. Lassú tűzön kevergessük, amíg a cukor teljesen feloldódik. Facsarjuk bele 1 citrom levét, és adjuk hozzá a maradék rózsaszirmot. Forraljuk fel és főzzük addig, míg a lekvár összeáll. Vegyük le a tűzről, és szórjunk bele még kis maréknyi friss rózsaszirmot. Robotgéppel pépesítsük, és hagyjuk állni 5 percig. Forró üvegekbe töltjük, lekötjük és száraz gőzbe tesszük.
Rózsaszirombólé. A frissen szedett rózsaszirmokat (200 g) gondosan megtisztítjuk, 150 g cukorral meghintjük, 1/4 óra múlva 1 l fehérbort öntünk rá, és jégre tesszük. Egy óra múlva kivesszük a rózsaleveleket hozzáteszünk 1 l vörösbort, 1 üveg pezsgőt, 200 g cukrot. Gyorsan kell felszolgálni mert a rózsaillat nem tartós. Minden pohárba tehetünk egy friss rózsaszirmot.
Csipkebogyólikőr-fagylalt. Egy liter zsírdús tejet 6 evőkanál porcukorral felforralunk, 8 kikevert tojássárgájára öntjük, szitán áttörjük, majd egy kávéscseszényi csipkebogyólikőr hozzáadása mellett addig keverjük, amíg ki nem hűl. Formákba öntve mélyhűtőbe állítjuk.

A terebess a forrás!
----------------------------------------------------------------------------------

Amit én készítettem el 3,6 kg bogyóból:

Hecsedli 2 kg-ból: végeit levágni, alaposan több vízben átmosni, jénaiban mikroban puhára főzni, majd botmixer, és a végén harisnyával leszűrni! Hozzáadtam a cukrot ízlés szerint, és egy csöpp citromsavat, tettem konzerválót is, nehogy a sok munka kárba vesszen. Egy-két rottyantás, és mehet az üvegbe.

Csipkebogyó bor fél kg bogyóból: szintén végeit le kell vágni, alaposan átmosni, lecsepegtetni. 5 literes befőttesüvegbe beleszórjuk, és felöntjük 3 liter langyos vízzel, amiben előtte feloldottunk 50 dkg cukrot. Kistányérral letakarjuk és 2 hónapig szobahőmérsékleten hagyjuk, pár naponta felkeverjük. 2 hónap után leszűrjük és palackozzuk.

Csipkebogyó szörp 1 kg bogyóból: a bogyókat megmostam, ledaráltam, 3 liter meleg vizet öntöttem rá és másnapig állni hagytam. Időnként megkevertem. Másnap leszűrtem, a levet félre tettem, a megmaradt gyümölcshúsra egy liter meleg vizet tettem és újra egy napig állni hagytam. Az előző levet hűtőbe tettem. Ismét leszűrtem másnap a két levet összeöntve újra és újra leszűrtem, harisnyán is, hogy darabszőr se maradjon benne. Az így kapott léhez tettem 1,5 kg cukrot és literenként 10 g citromsavat.  4 liter szörp lett. Minden kg-jához fél gramm tartósítót adtam.

Csipkebogyó ecet: ez a visszamaradt 10 dkg bogyóból készült, csak a végeit vágtam le, mostam, üvegbe tettem, majd forralt és visszahűtött, benne elkevert cukorral felöntöttem, rá egy darab kenyér. 10 nap múlva leszűröm, és cukrot hozzáadva 4 hétre félreteszem, majd az ecetágy kialakulása után leszűröm az ecetet.

Csipkebogyó likőr: a szörpkészítés során visszamaradt gyümölcshúsra  3 liter pálinkát és 1 kg cukrot teszek. Lekötve 4 héten át szobahőmérsékleten érlelem, majd szűrőm, palackozom.