2014. május 2., péntek

Gombák tárolása, felhasználása

Orgona

https://www.facebook.com/272156036251152/photos/a.272172139582875.1073741828.272156036251152/300933413373414/?type=1

Megfázás ellen: orgonalevél
Az orgona levele jó lázcsillapító és izzasztószer (az izzadtsággal együtt a szervezetből távoznak a mérgező anyagok, a betegségek okozói).

A leveléből tinktúrát kell készíteni
:
2 evőkanál felaprított levelet öntsünk le 250 ml forró vízzel, forrásig hevítjük, levesszük a tűzről, és meleg helyen állni hagyjuk 2-3 órán keresztül, azután leszűrjük és kifacsarjuk. Naponta 4x1 teáskanálnyit kell fogyasztani evés előtt. A kúra 3-5 napig tart. Erős köhögés esetén vagy meg lehet hosszabbítani a tinktúra fogyasztását, vagy rövid szünet után meg kell ismételni. 
Ugyanígy lehet használni a vodka alapú tinktúrát, melyet 1:20 arányban kell elkészíteni, és naponta 3-4-szer 15-20 cseppet kell fogyasztani belőle evés előtt.
Két-három nap elég ahhoz, hogy kigyógyuljunk a megfázásból.

Feltétlenül készítsünk olyan tinktúrát is, amely gyengébb: 2 evőkanál levélhez 1 l forró vizet használjunk, és termoszba öntve ezzel menjünk szaunázni. Annyira erős lesz az izzadás, hogy utána valósággal újjászületünk. Közben csak tiszta vizet vagy felére hígított friss gyümölcslevet igyunk. Ha havonta egyszer ilyen módon szaunázunk, szervezetünk gyorsan kitisztul.
 


Virágjából két szert lehet készíteni az ízületek, sebek és ütődések (zúzódások) kezelésére: tinktúrát és a kenőcsöt. Köszvény, meszesedés, ízületi gyulladás esetében mindkettő kiegészítheti vagy kiválthatja a gyári kenőcsöket és erős hatású tablettákat.

Az orgona virágát lazán (szellősen) szórjuk színültig egy fél literes üvegbe, öntsünk rá vodkát, hagyjuk állni 3 hétig sötét helyen, szobahőmérsékleten, majd szűrjük le. Fogyasszuk naponta 3x30 cseppet, étkezés előtt, három hónapon keresztül.
A tinktúrát fel lehet használni az ízületek dunsztkötéséhez, ehhez 1/3 pohárnyi tinktúrát hígítsunk fel felesben vízzel, nedvesítsünk be vele egy fáslit, helyezzük a fájós részre, majd fedjük be nylonnal és meleg kötéssel. Az ilyen dunsztkötés reuma, valamint sebek és ütődések (zúzódások) esetében megszünteti a fájdalmat.
 


Készíthetünk fájdalomcsillapító kenőcsöt is a virágából, nagyon jó hatású reumatikus gyulladás esetében, az ízületekbe dörzsölve. Ehhez 2 evőkanál aprított virágot alaposan dörzsöljünk el 2 evőkanál friss vajjal, és hűtőszekrényben tároljuk, de csak maximum egy hónapig.

Van, aki a hígított tinktúrát arcápoló víz helyett használja: amint megjelenik egy pattanás, elalvás előtt rögtön bekeni vele az arcát. Próbáljuk ki!

Gyógyszörpök

Mentaszörp

Hozzávalók:
  • 1 kg nyírfacukor
  • 2 liter víz
  • 2 kis csokor mentalevél
  • 3-4 citrom leve
A cukorból és a vízből cukorszirupot főzünk, majd hagyjuk kicsit hűlni, és hozzáadjuk a mentát. Kb. 20 percig hagyjuk állni, majd leszűrjük, pépesítjük, és visszatesszük a szirupba. Alaposan elkeverjük, majd tiszta üvegekbe öntjük. Az üvegeket kb. 5 percig fejtetőre állítjuk, majd hagyjuk lassan kihűlni. 
Citromfű
A citromfűből önmagában és mentával keverve is készítenek szörpöt, mindkettő nagyon ízletes. A mentához hasonló frissíti, élénkíti a szervezetet. A citromfű remek nyugtató, egy nehéz nap után igazán áldásos tud lenni egy pohár citromfüves szörp. Használhatjuk idegesség, álmatlanság esetén, de gyomorpanaszokra, menstruációs görcsökre, szívpanasz esetén, vagy megfázáskor is.

Citromfűszörp

A citromfüvet tegyük egy nagy lábosba, és kétszeres mennyiségű vízzel öntsük fel, majd tegyük egy éjszakára hűtőbe. Másnap forraljuk fel, és főzzük kb. 15 percig. Ezután szűrjük le, a főzőlevét pedig tegyük vissza a tűzhelyre. Adjuk hozzá a cukrot és a citromlevet (literenként 60 dkg nyírfacukor és fél dl citromlé szükséges), majd forraljuk fel, és lassú tűzön hagyjuk kicsit besűrűsödni. Ha elkészült, üvegekbe öntjük, fejtetőre fordítjuk 5 percig, és lassan kihűtjük. 
Gyömbér
A gyömbér citrusos, csípős íze a meleg és a hideg időszakban is igazán kívánatos. A belőle készített szörpöt az év bármely szakában fogyaszthatjuk, hiszen a gyömbér remek fertőtlenítő, rendbe teszi az emésztést, segít hányinger, émelygés, menstruációs görcsök esetén. Támogatja az immunrendszer működését, rendszeres használata mindenkinek ajánlott. 


Zsóka-féle citromfű szörp

2-3 nagy csokor citromfű
2-3 liter víz
1,1/2 kg cukor/ vagy annak megfelelő egyéb édesítő
3 citrom
1 zacskó citromsav
1 3-4 cm-.es gyömbér
A tisztára mosott leveleket, és a cukor kivételével a többi hozzávalót egy éjszakán át áztatjuk.
Másnap hozzáadjuk a cukrot és felkeverjük, majd el kezdjük főzni. Kicsit sűrítjük, azután leszűrve tiszta üvegekbe öntjük.
Fejjel lefelé fordítva tartjuk 5-10 percig, majd száraz dunsztban lassan hagyjuk kihűlni. Címkézés után mehet a kamrapolcra.
Ízlésünknek megfelelően tehetünk hozzá pár ág mentát, azáltal még ízletesebb szörpöt kapunk.
1:5 arányban hígítva kínáljuk. Ne sajnáljuk tőle a jégkockát sem.
A citromkarikákat ne dobjuk el, használjuk tálaláskor, mert nagyon frissítő, finom íze van.

Gyömbérszörp

Hozzávalók:
  • diónyi gyömbér, karikákra szeletelve
  • 2 citrom, karikákra szeletelve
  • 30 dkg nyírfacukor
gyömbért a citromszeletekkel egy nagy tálba tesszük, felöntjük annyi vízzel, ami ellepi, és egy éjszakára állni hagyjuk. Másnap feltesszük főni, hozzáadunk fél liter vizet és a nyírfacukrot, felforraljuk, és addig főzzük, amíg kicsit besűrűsödik. Azután tiszta üvegekbe szűrjük, és szorosan lezárjuk. Az üvegeket kb. 5 percig fejtetőre állítjuk, majd hagyjuk lassan kihűlni.


(Forrás: http://utajovobe.eu)

Pipacsok

"Gyűjtése : június, július havában a virágzó virág vörös sziromlevelét szárítjuk le, mely1:8 arányban szárad. Gyűjtésnél a szirmokat nem szabad összetörni, mert elvesztik a színüket és fekete foltossá válnak. Vékony rétegben kiterítve, napfénymentes helyen szárítjuk. A szárítás alatt a szirmok élénkpiros színüket elvesztik és liláspirosakká válnak.
Szárított állapotban teának leforrázva használják
Gyógyhatásai:

Idegcsillapító és idegnyugtató teaként alkalmazható.
Mellfájásnál, valamint köhögésnél, tüdőbajnál a teához mézet adva használják.

Tea készítés: ½ l vízzel leforrázunk 15 gr. pipacsot és 20 perc állás után szűrjük meg. Mézzel és citrom levével ízesítjük.

Egyéb felhasználása:
Magját sütemények és saláták ízesítésére, salátaolaj készítésére használják. Virágszirmait vörös ételfesték készítésére, szirupkészítésre használják. A füstölő pornak, a sajtnak, cukrászsüteménynek is festéke. Régen bort is színeztek vele."
 
(http://www.otvenentul.hu/tarsasag/index.php/blogs/view/8732)

Japán fürj nemének meghatározás

2014. április 28., hétfő

Szárított spenót

40 gr szárított spenótot áztatunk annyi hideg vízben, hogy jól ellepje és annyi ideig, hogy megduzzadjon. Majd kevés sós vízben megfőzzük. Kinyomkodjuk, 2 evőkanál olajon 1 teáskanál fokhagyma őrleménnyel, 1 evőkanál liszttel világos rántást készítünk. Hozzáadjuk a spenótot, csomómentesre keverjük, tejjel felengedjük, majd sóval, grízzel ízesítjük.
Állandó kevergetés mellett jól felfőzzük. Feltétnek bármilyen hús- vagy tojás ételt, poféznit adhatunk.

2014. április 4., péntek

Medvehagyma bimbó capryszerűen

Medvehagyma bimbó capryszerűen:

A bimbóket megmostam, besóztam, 2 napig néha kevergetve állni hagytam a sóban. Hűtőben tartottam.
Majd üvegekbe tettem a bimbókat és külön felöntő levet készítettem hozzá:
Víz, ecet, babérlevél, tárkony, bors.
Ezt összefőztem 10-15 perc alatt, majd mikor kicsit meghűlt, ráöntöttem a bimbókra.
Pár hét érés után, lehet szendvicsre tenni vagy salátákba vagy szendvicskrémekbe, túróba. Nagyon keveset mindenhová, mert nagyon intenzív medvehagyma, só és ecet íze lesz, de úgy finom.

Marinált medvehagyma bimbó olajban:
A virágbimbókat besózom, majd ha már levet engedett, annyi ecettel kiegészítve a sós levet, amennyi nagyjából ellepi, pácolom a virágbimbókat pár napig. Kóstolgatás után, ha elég ízes, a sós ecetes levet leszűrve róla, hidegen sajtolt enyhén sós olajban üvegekbe teszem.

Forrás: http://erdokostolo.blogspot.com/2012/04/medvehagyma-bimbo-capryszeruen-es.html

2014. április 2., szerda

Keltetés, kelés... az első!


Turbolya

Turbolya

zamatos turbolya2Kora tavasszal a fagyok után a Kárpát-medencét ellepi az élénk zöld, ánizs illatú petrezselyem levél, a turbolya. A medvehagyma mellett a turbolya is a szervezet tavaszi méregtelenítését segíti.
Főleg az akácosok tövében, környékén, sövények mellett, gyümölcsösökben bukkanhatunk rá, de termeszthető is. Kora tavasszal megjelenő zsenge édeskés, ánizs ízű hajtásaiból salátát is készíthetünk, a kifejlett növény levelei keserűvé, rágóssá válnak. Szervezetünk felfrissítő méregtelenítését a teáját fogyasztva kezdhetjük el. Kiválóan alkalmas a vese, a hólyag, és a légző-, az emésztőszervi megbetegedésekre. A népi gyógyászatban ezen túl használják a női bajok és a sárgaság ellen is. Persze igazi kulináris élvezetet nyújt- nem véletlenül a francia konyha kedvelt fűszere a turbolya-, ha zöldség- és csontlevest, baromfiféléket, mártásokat ízesítünk vele. A fűszert a szárából és a leveleiből készíthetjük.
A petrezselyem zöldjéhez hasonló fűszernövény, kis fehér virágokkal. Gyorsnövekedésű növény, leveleit már vetés után 4-5 héttel vághatjuk.

Íze erősen eltérő a petrezselyemétől, mivel gyenge, zamatos levelei édeskések és ánizsillatúak. Ezért édes petrezselyemnek is nevezik. Levesek, saláták, mártások ízesítője. Kiváló még sült húsok, főleg báránysültek, továbbá tojásételek fűszerezésére is.

Összegyűjtöttünk néhány receptet. Íme:
Főzelék
1/2 kg zamatosturbolya-levél, 2 dl tejföl, 2 evőkanál liszt. A megmosott, lecsepegtetett leveleket sós vízben megfőzzük. Nagyon kevés vizet hagyjunk rajta majd habarjuk be lisztes tejföllel, majd forraljuk újra fel.
Saláta
Egy maréknyi zamatos turbolya, egy uborka, öt retek, öt újhagyma vagy snidling, két főtt tojás, egy tojás, két dl tejföl, egy dl olaj, mustár, só, cukor, citromlé.
A nyers tojás sárgájából, tejfölből, mustárból, olajból majonézt készítünk, amelyhez hozzáadjuk a sót, cukrot és citromlevet. Beledaraboljuk a megmosott, lecsepegtetett retket, újhagymát, uborkát, a karikára vágott főtt tojást és jól összekeverjük. Tálalás előtt adjuk hozzá a leveleire szedett zamatos turbolyát.
Zöld turbolyás mártás. 200 g összmennyiségű turbolyát, petrezselymet, metélőhagymát, borágót, ánizst, kaprot, citromfüvet, tárkonyt, kerti zsázsát megtisztítunk, megmosunk, finomra vágunk. Nagy salátástálba két pohár tejfölt öntünk, némi citromlével, csipet cukorral, sóval, borssal fűszerezzük, 4 áttört kemény tojással dúsítjuk, az egészet simára keverjük. Hozzáadjuk az összevágott növényeket. A mártásnak sűrűnek, de még folyékonynak kell lennie. Hűtőszekrénybe tesszük. Héjában főtt burgonyával fogyasztjuk.
Halovány turbolyás mártás. 40 g margarinon 40 g lisztet világossárgára pirítunk, majd 1/2 l hideg húslével felöntjük és 2-3 evőkanál friss, finomra vágott zamatos turbolya, kapor, borágó, ánizs és citromfű keverékét adjuk hozzá. A mártást sóval, borssal és citromlével ízesítjük, valamint tojássárgával vagy tejszínnel gazdagíthatjuk.
Turbolyás pitypangsaláta. Ezt a salátát nemcsak az egészséges étrendet kedvelőknek, hanem az ínyenceknek is ajánljuk. A legfiatalabb, legzsengébb pitypangleveleket gyűjtsük salátánkhoz. Mossuk meg, gondosan csöpögtessük le. Amíg szárítjuk salátánkat, készítsünk öntetet a következőképpen: olajat és ecetet vegyítsünk 3:1 arányban, ízesítsük sóval, borssal. Ezt az öntetet üvegben előre elkészíthetjük és felhasználás előtt felrázva a legkülönbözőbb zöldsalátákhoz használhatjuk. A pitypangleveleket durván összevágjuk és lelocsoljuk az előbb említett salátaöntettel. Végül 1 kiskanál metélőhagymát és zamatos turbolyát szórjunk rá.
Turbolyás salátaegyveleg. Az előbbiekben leírt salátaalapot kiegészítjük mustárral, csipetnyi cukorral és paprikával. Két evőkanál zamatos turbolyát keverünk bele. 1 db kis fejes salátát és egy nagy marék mezeisóska-levelet durvára aprítunk, valamint 2 púpozott evőkanál kövér porcsin levelét előkészítjük. Igény szerint 2-4 db kemény tojást főzünk és egy fél, aranylóra sütött grillcsirkét kicsontozva, kockacukor nagyságúra vágunk a főtt tojásokkal együtt. Először a húst keverjük a salátaöntetbe, 10 percig érleljük, ezután a salátát, a mezei sóskát, a porcsint, valamint a tojásdarabokat forgatjuk meg a tálban. Tálalásig (kb. 30 percre) hűtőgépbe tesszük.
Turbolyaleves. Világos rántást készítünk, felöntjük 1 l húslével, csomómentesre keverjük, felfőzzük. 2 dl tejszínt és 2 tojássárgáját összekeverve csurgatjuk, sóval, citromlével és csipet szerecsendióval ízesítjük, végül kis tálnyi megmosott, megtisztított, apróra vágott zamatos turbolyát teszünk bele. Tálaláskor pirított kenyérkockákat szórunk a tetejére.
Turbolyás burgonyaleves. Burgonyaport (125 g) húslében (2 l) oldunk fel. Felfőzzük, sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük, 3 db tojássárgájával gazdagítjuk. Mielőtt kész lenne a leves, nagy marék összeaprított zamatos turbolyát adunk hozzá.
Turbolyás körözött. 250 g tehéntúrót tejjel simára keverünk, apróra vágott kis csomó zamatos turbolyával, kis csomó mezei sóskával és kövér porcsinnal egyesítjük. Hűtőben 1/2 óráig pihentetjük.


(Forrás: http://goldspirit.hu/turbolya)


Turbolyás-citromsó
30dkg durva szemű tengeri só, vagy Himalaya só (de parajdi sóval is ki lehet próbálni)
egy nagy marék friss turbolya
egy bio (kezeletlen) citrom reszelt héja
A turbolya leveleit nagyjából vágjuk fel, hogy ne legyenek túl nagy darabok majd a fűszersóban. Ezt követően egy konyhai turmixgép kávédaráló vagy aprító részében a sóval és reszelt citromhéjjal együtt gyorsan (5-10 másodperc alatt) összeaprítjuk.
Az elkészült keverék nedves lesz, így terítsük szét egy tepsiben, és meleg, száraz helyen pár nap alatt hagyjuk kiszáradni. (Néha forgassuk át.) Ezt követően töltsük zárható üvegekbe, hogy a fűszerek sokáig megőrizzék aromájukat.
Friss retekhez, uborkához, újburgonyához, grillezett spárgához például nagyon jól illik ez a fűszersó. 


http://100fok.postr.hu/turbolyas-citromos-fuszerso-recept

Ibolya

Forrás: http://ritmusakonyhaban.blog.hu/2013/04/18/illatos_ibolyaszorp

Ibolyaszörp:



Hozzávalók:

- 1 csésze ibolyavirág
- kb. 3-4 csésze víz
- fél kg cukor/nyírfacukor
- 1-2 citrom/esetleg citromsav/
Elkészítése:
A virágokat többször átöblítjük és a vízzel együtt melegítjük. Nem kell forralni, csak lassan addig főzni, amíg a virágok átadják színüket a folyadéknak és teljesen kifakulnak.("Haragoszöldes" színű lesz! :D)
Ekkor leszűrjük és hozzáadjuk a cukrot és a citromlevet. Ettől gyönyörű lilás színt kap majd.Hurrá! :D
Most már csak addig főzzük, amíg a cukor teljesen elolvad, ezután forrón üvegekbe töltjük.
Ha forrón fejtetőre állítjuk, sokáig eláll, de felbontás után mindenképpen tartsuk hűtőben!



Én idén csak teának gyűjtöttem, mert kicsit lemaradtam a virágzásról.

2014. április 1., kedd

Medvehagyma tinktúra

http://patikaotthon.blogspot.com/2012/03/medvehagyma-tinktura.html 


Apróra vágott medvehagymát tömködd üvegbe, 
öntsd fel legalább 50 %-os alkohollal vagy pálinkával. 
Az üveget napon legalább 40 napig érleld.

Ezután szűrhető, töltsd cseppentős üvegbe!

Minőségét korlátlan ideig megőrzi.

Adagolása: napi 3x5 csepp folyadékban elkeverve.


 Gyógyhatása:
A medvehagyma gyógyhatása hasonlít a fokhagymához, de annál erőteljesebb, 
képes az egész szervezet megtisztítására.
A medvehagyma  jól használható a szervezet felfrissítésére,
 a tavaszi - őszi méregtelenítésre.
Kedvezően hat az emésztőrendszerre, 
a gyomor- és bélműködés javulása jobb közérzetet eredményez.
Vízhajtó hatású, így hatásos érelmeszesedés és 
magas vérnyomás ellen. 
Bőr rendellenességeket gyógyító hatása is van.



Házi húskonzerv és fűszeres májpástétom



Medvehagyma fűszerolaj





A virágokat megmostam, konyharuhán megszárítottam. 
Pici üvegekbe tettem 1-1 kisebb babérlevelet, néhány szem borst, egy pár rozmaringot.
Az üvegeket telepakoltam virágokkal.
Kevés napraforgó olajban elkevertem egy kis sót, és egy kis oliva olajat, ezt ráöntöttem a virágokra, majd felöntöttem őket még olajjal.
Hideg helyen kell tárolni, a virágok salátákra vagy díszítésként mennek majd, és a fűszeres olaj is felhasználható.


Fűszerolaj másként:

Medvehagyma levelét megmostam, megszárítottam, apróra vágtam.
Az étolajos üvegbe gyömöszöltem, és tettem mellé még néhány levelet egészben is.
Ezután felöntöttem étolajjal, lezártam.
Sötét és hűvös helyre tettem.
Két hét múlva szűrhető és használható!



2014. március 12., szerda

Házi mustár

MUSTÁR KÉSZÍTÉSE HÁZILAG

(30 dkg mustárhoz)

Hozzávalók: 10 dkg mustármag, 1,5 dl ecet (6%-os), 1 dl víz, 1 teáskanál őrölt fehérbors, 2 teáskanál őrölt koriander, 1 teáskanál őrölt római kömény, 1 teáskanál cukor (nyers nád), 1 mokkáskanál só (természetes, nem finomított).

Elkészítése
1. Őröljük meg kávédarálón a mustármagot.
2. Keverjük hozzá az ecetet, fedjük le a tálat és tegyük egy napra a hűtőbe.
3. Másnap adjuk hozzá a többi fűszert és a vizet, majd keverjük össze alaposan.
4. Lefedve hagyjuk a hűtőben „pihenni” néhány napot, amíg összeérnek az ízek.

Praktikák
1. Az egy napos pihentetésnek az a magyarázata, hogy ennyi idő alatt a darált mustármag alaposan megszívja magát a nedvességgel, jól besűrűsödik az elegy, ez jó kiindulási alap az általunk elvárt sűrűség beállításához (amit a hozzáadott víz mennyiségével szabályozhatunk)
2. Ha valaki a sárgásabb mustárt kedveli, adjon a fűszerekhez fél teáskanál kurkumát, ettől gyönyörű sárga lesz.
3. Merészebbek kipróbálhatják mézzel vagy chilivel/cayenne borssal is, vagy a saját kedvenc fűszerrel.
4. Eddigi tapasztalataink szerint ezzel a recepttel - hozzáadott tartósító nélkül is - 2 hónapig eltartható hűtőben (lehet, hogy tovább is, de ennyi idő alatt mindig elfogyott ez az adag).

(http://utajovobe.eu/hirek/elelmezes/4172-viszlat-tartositoszer-keszits-mustart-hazilag)

2014. március 9., vasárnap

Sütőpor, mint tisztítószer

Sütőpor penész, foltok és szürkeség ellen

A sütőpor hatékonyan pusztítja el a nedvesség hatására megjelenő penészgombákat és az általuk keletkezett foltokat. Ha a ruhák lettek penészesek, mert túl sokat álltak nedves helyen, egyszerűen vizezd be a foltokat, majd dörzsöld át sütőporba mártott, nedves szivaccsal. Öblítsd át a foltos részeket vízzel vagy ecettel, majd mosd ki a ruhákat mosógépben. A foltoknak nyomuk sem lesz.
A sütőport úgy is használhatod a penész ellen, hogy a nagyon nedves helyiségekben, így a konyhában és a fürdőszobában egy-egy tálban helyezel egy néhány adagot. A por magába szívja a levegőben lévő nedvességet, ezáltal nem ad lehetőséget a penészgombáknak az elszaporodásra.
Ha a mosógépben jelent meg a penész, akkor se feledkezz meg erről a csodaszerről. Ráadásul azért se, mert két legyet üthetsz a használatával egy csapásra: a ruhákat is fehérítheted, és a mosógépet is tisztíthatod. A sok mosástól elszürkült ruhákat úgy mosd, hogy csak feleannyi mosóport teszel a gépbe, és a hiányzó mennyiséget sütőporral pótolod ki. Ha így indítod el a mosógépet, akkor a mosási program alatt a ruhák is fehérednek, és a mosógép belsejében lévő szennyeződések is eltűnnek.

Praktikák és ötletek a szagok ellen

A lakásban lévő kellemetlen szagok ellen a sütőport önmagában, illatos keverékben vagy házi tisztítószer formájában is bevetheted. Utóbbi a takarításban és a szagtalanításban is hatékony. Elkészítéséhez először önts egy pohár háztartási ammóniát, fél pohár mosószert és két evőkanál sütőport egy régi szórófejes palackba. Engedj rá vizet, és adj hozzá tetszés szerinti illóolajat. Jól rázd fel. A szert permetezd a tisztítandó felületre, öblítsd le, és a kosszal együtt a szag is eltűnik.
Ha a hűtőben keletkeztek nemkívánatos aromák - annak ellenére, hogy tisztán tartod -, eltüntetésükhöz vesd be a sütőport szénnel és növényekkel együtt: előbbiek magukba szívják a kellemetlen szagokat, míg utóbbiak illatosítanak. Vágd le egy nejlonharisnya ujjrészét, hogy kis zsákot kapj. Helyezd a zsákocskát kis szövetnégyszögre, és tegyél bele egy evőkanál széntablettát, egy evőkanál sütőport és egy nagy csipetet két-három fűszer vagy gyümölcshéj - déligyümölcsök héja, fahéj, vanília - keverékéből. Húzd fel a szövetdarab négy sarkát, a zsákot kösd össze zsineggel, és tedd a hűtőszekrénybe. A zsák két hónapra eltünteti a kellemetlen szagokat. Ha nincs kedved a keverék elkészítéséhez, akkor az is jó, ha egy kis adag sütőport tálkában tartasz a hűtőben. Ezt viszont hetente érdemes cserélned.

A mikrohullámú sütő szagát is elveheted a következőképpen: egy pohár vízben oldj fel két kis zacskó sütőport, tedd a mikróba, és forráspontig melegítsd. A keletkező pára elpusztítja a szagokat okozó baktériumokat. Ezután vedd ki a poharat, majd enyhe mosogatószeres vízzel töröld át a mikró belsejét.

Sütőporral a vízkő és a zsíros szennyeződések ellen

A sütőport vízkőoldóként és súrolószerként is használhatod. A fürdőszobai terrakotta- és kerámiacsempék hamar elveszítik a fényüket a rájuk rakódott vízkő miatt, de szerencsére kevés ecetből és némi sütőporból készült pasztával ismét fényessé varázsolhatod őket. Kend a pasztát a homályos csempefelületekre, és hagyd hatni egy órán át. Ezután távolítsd el, töröld át a csempét, majd öblítsd le tiszta vízzel. Ezt a módszert a kád tisztításánál is bevetheted. A zuhanyzó műanyag faláról úgy tüntetheted el a vízkőnyomokat, hogy erőteljesen átdörzsölöd a nedves felületet.

A sütőpor súroló hatásának a konyhában is hasznát veheted. Legyen szó a tűzhely vagy a sütő tisztításáról, fogj egy nedves szivacsot, önts rá egy kis tasak port, majd kezdheted is a súrolást.

A por hatékonyan elbánik a zsíros szennyeződésekkel is, miközben óvja a felületet, nem hagy karcolásokat. Súrolóporként a sütőport a fürdőszobában a fugák fehérítésére is használhatod, ekkor érdemes a szivacsot először ecetbe mártani, majd utána rászórni a port.

 (http://www.femina.hu/otthon/50_forintos_csodaszer_szagok_vizko_es_penesz_ellen)

2014. március 4., kedd

Növénytársító, jó szomszéd-rossz szomszéd


Növény
Jó szomszéd
Rossz szomszéd
Bab
Borsfű, uborka, káposztafélék, cékla, zeller, honapósretek, korai burgonya
Fokhagyma, póréhagyma, hagymafélék
Borsó
Kapor, édeskömény, karalábé, cukkini, retek, salátafélék, répa
Fokhagyma, póréhagyma, hagymafélék
Burgonya
Karós-bab, kukorica, spenót, mangold, káposztafélék, bab, kömény
Cukkini, tök, uborka, paradicsom, dinnye
Cékla
Salátafélék, káposztafélék, vöröshagyma, uborka, kapor, petrezselyem
Cukkini, tök, dinnye, burgonya, póréhagyma
Cukkini, dinnye, tök
Kukorica, karós-bab, vöröshagyma, póréhagyma

Ediva és más őszi saláta
Póréhagyma, káposztafélék, retek, feketegyökér, paradicsom, kapor, borágó, cékla, szamóca
Fodroskel, bimbóskel
Káposztafélék
Cékla, kapor, spenót, salátafélék, póréhagyma, paradicsom, zeller, mangold
Cukkini, tök, fokhagyma, szamóca, dinnye, vöröshagyma
Karalábé
Bokorbab, karós-bab, minden salátafélék, spenót, retek, cékla, feketegyökér, zeller, szamóca, petrezselyem
Cukkini, tök, vöröshagyma, dinnye, fokhagyma
Paradicsom
Minden káposztafélék, mert elűzik a fehér legyeket
Borsó, uborka, édeskömény, tök, burgonya, dinnye, cukkini
Póréhagyma
Vöröshagyma, paradicsom, répa, fehérgyökér, káposztafélék, minden salátafélék, zeller
Bab, borsó
Salátafélék
Paradicsom, spárga, zsázsa, káposztafélék, póréhagyma, turbolya, bab
Cukkini, tök, dinnye, burgonya, petrezselyem
Sárgarépa
Vöröshagyma, petrezselyem, minden salátafélék, retek, hónapos retek, spenót, kapor, paradicsom, póréhagyma
Cukkini, tök, dinnye
Spenót
Minden zöldséggel, szamócával váltott sorokban

Torma
Burgonya, kukorica és bab mellet szegélynek

Uborka
Salátafélék, cékla, bab, kapor, borsó, póréhagyma, karós-bab, kukorica, vöröshagyma
Burgonya, bimbóskel, retek, paradicsom, fodroskel
Zeller
Káposztafélék, tépősaláta
Burgonya, kukorica



http://emf-kryon.blogspot.com.au/2013/08/kerteszeti-naptar-zoldsegeskert-vetes.html

2014. március 3., hétfő

Vetési naptár - hónapról hónapra


Hónap
 Művelet
Január
- burgonya csiráztatása
- rebarbara vetése
- lóbab korai vetése fólia alá
Üvegházba vethető:
- articsóka, hagyma, hónapos retek, nyári káposzta, paprika,
sárgarépa, spenót, uborka, vajrépa
Február
Csiráztatás február 20 után:
- tökök, dinnyék, dohány
Vetés fólia sátor alá vagy kültérbe:
- 20 után: burgonya, fokhagyma, csicsóka, fejes saláta, répa, petrezselyem, retek, vöröshagyma, borsó, spenót, torma, mák
Vetés üvegházban:
- borsó, csemegekukorica, görögdinnye, padlizsán, paradicsom, spenót, zeller
Március
Talaj előkészítése:
- tavaszi szántás, trágyázás, rotálás
Csiráztatás és palánta nevelés:
- paprika, paradicsom, padlizsán, bimbóskel, káposzták és minden más
Vetés kültérben 15 után:
- sárgarépa, petrezselyem, hónapos retek, vöröshagyma mag, korai burgonya, fejes saláta, spenót, sóska, kapor, borsó, bokorbab, cékla, mangold, csicsóka, hagyma, fokhagyma, bimbóskel
Üvegházban vethető:
- póréhagyma, fűszernövények, gyógynövények, paradicsom, paprika, padlizsán, uborka
Április
Vetés kültérben 15 után:
- bab, bimbóskel, burgonya, borsó, cékla, csemegekukorica, édeskömény, fejes-káposzta (őszi és téli), görögdinnye, kapor, karalábé, kelkáposzta,  paprika, paradicsom, retek (nyári), sárgadinnye, sóska, spárgatök, spenót, sütőtök, uborka
- kukorica vetése 10 és 30 között
Kiültetés a palánták közül:
- bokorbab, articsóka, spárga
Vetés fólia alá:
- cukorborsó, uborka, bab, zeller, póréhagyma
Üvegházból palánták kiültetése hidegházba:
- paradicsom, paprika, padlizsán
Május
Kiültetés 15 után:
- lófogú kukorica késői vetés 15-ig
- fekete tetű esetén csípjük le a lóbab csúcsi részét
- burgonyát kupacoljuk
Üvegház:
- a paradicsomról csípjük le az oldalhajtásokat és trágyázzuk         - napos időben szellőztetés, árnyékolás
Június
Kiültetés a szabadba:
- fejes káposzta,  hagymák, kelkáposzta, karalábé, uborka, zöldbab, cikória, kapor
- kötözzük fel az uborkát
- szedjük fel az újkrumplit, a többit kupacoljuk fel
Üvegház:
- paprika, paradicsom, padlizsán egyelése és trágyázása, a paradicsom oldalhajtásait csípjük le
- tűző nap ellen árnyékolás
Július
A szabadban
- burgonya (késői), cékla, karalábé, kapor, fejes saláta, sárgarépa (második vetés), spenót, téli retek, uborka, zöldbab, borsó második vetés, mangold, édes kömény, gumós kömény

- a bokros paradicsom alá terítsünk szalmát, csökkentve a föld víztartalmának párolgását
- a krumplitöveket kupacoljuk fel
Üvegház:
- uborkát, paradicsomot ismét lehet trágyázni, az oldalhajtásokat vágjuk le
- az üvegház ellenőrzése, a hibák javítása
Augusztus
A kertben:
- vethetünk korai fejes káposztát
- vethetünk salátaféléket
- szedjük le a cukkinit. Amit magnak szánunk óvjuk meg a rothadástól úgy, hogy téglát vagy szalmát helyezünk alá.
- szedjük fel a vöröshagymát
Szeptember
A kertben:
- szedjük fel a burgonyát
- szedjük le a babot
Október
A kertben:
- ültethetünk téli salátát
- szedjünk fel és le minden zöldséget, tisztítsuk meg és tároljuk el
- az egészséges szárak mehetnek a komposztba, a többit égessük el és a hamut szórjuk a komposzt tetejére. 
 
November
A kertben:
- el lehet kezdeni a kert rendezését és a talajmunkákat
 
December
A kertben:
- fejezzük be a talajmunkát és szórjuk szét a trágyát


http://emf-kryon.blogspot.com.au/2013/08/kerteszeti-naptar-zoldsegeskert-vetes.html